Tijekom noći s 25. na 26. svibnja na istočnom zidu rodne kuće bana Josipa Jelačića u Petrovaradinu, onom koji se nalazi na strani glavnog ulaza u sjedište Zaklade „Spomen-doma bana Josipa Jelačića” u Vladimira Nazora 3 osvanuo je natpis: „I Zagreb će jedne noći u četničke ruke doći”. O pojavi ovoga natpisa obavijestio sam policiju koja je došla i obavila zakonom propisane aktivnosti očevida.

Držim da je riječ o skarednom oštećivanju zaštićenog spomenika kulture – nepokretnog kulturnog dobra od velikog značaja, koji je dio Prostorno kulturno-povijesne cjeline „Gornja i donja Petrovaradinska tvrđava s Podgrađem”. Osim što je sjedište Zaklade, ova kuća od ogromnog je povijesnog i identitetskog značaja za hrvatsku zajednicu u Petrovaradinu, Vojvodini i Srbiji, te za Hrvate općenito. Simbol je i suradnje Hrvata i Srba, što je prepoznato odlukom Vlade Republike Srbije da je otkupi i vrati hrvatskoj zajednici. Stoga, osuđujući ovo provokativno oštećivanje zajedničke imovine, izražavam nadu da se ništa slično neće ponoviti, a da će krivac biti pronađen i kažnjen.

Goran Kaurić, Upravitelj Zaklade „Spomen-dom bana Josipa Jelačića”, Petrovaradin, 26.5.2026.