U znak sjećanja na 5. lipnja 1848. godine kada je prilikom ustoličenja bana Josipa Jelačića prvi put službeno podignuta hrvatska trobojnica, crveno-bijelo-plava zastava, Hrvatska ove godine prvi put obilježava Dan hrvatske zastave. Taj se čin smatra jednim od ključnih trenutaka isticanja hrvatskoga nacionalnog identiteta i težnje za političkom samostalnošću te je postao jednim od najvažnijih simbola hrvatske državnosti. Odluku o proglašenju Dana hrvatske zastave jednoglasno je donio Hrvatski sabor na sjednici 6. lipnja 2025., na temelju članka 81. Ustava Republike Hrvatske.